Hizmetler

Protez Saç

Saç Protezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Saç protezi tıbbi bir müdahale gerekmeksizin özel yapıştırıcı bir solüsyon sayesinde kişinin saçsız alanına uygulanır. Uygulama tamamen kozmetik ve geri dönüşü mümkün yöntemlerle yapılmaktadır.
 • Kullanılan yardımcı malzemeler ( yapıştırıcılar - bantlar - çözücüler vs. ) yetkili yerden temin edildiklerinde, cilt dostu ve su bazlı ürünler olduklarından insan sağlığına aykırı bir şey içermezler.
 • Saç protezlerinin değişik çeşitleri vardır. Tamamen deriden yapılabildikleri gibi altyapılarını değişik malzemelerden imal ettirebilmek mümkündür. Türkiye’de kullanılan tasarımlar genellikle, çevresi 1″ ( bir inch ) genişliğinde deri, orta kısmı ise lace denilen hava ve su geçirgenliği olan şeffaf bir maddedendir. Kimi zaman ön şakak çizgisine denk gelen kısımlarına yine lace uygulanarak doğal saç görüntüsü elde edilir.
 • Geliştirilmiş tekniklerle yapılan saç protez ekimleri ile insan doğasındaki saçların bire bir taklit edilmesi neticesinde artık, üst düzey protez saçların doğal insan saçından ayırt edilebilmesi mümkün olmamaktadır.
 • Saçın % 100 doğal insan saçından olması ve protez saç yapılacak şahsın saç özelliklerine uyumunun iyi belirlenmesi ilk adım için önemlidir. Ancak doğru ve uzmanlıkla alınmış bir saç kalıbının dahi üretim aşamasında kullanılacak altyapı ve saç kalitesinin üst düzeyde olmamasından dolayı, müşteriye uygulama aşamasında sorun yaratacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Kalitesine önem verilmeksizin üretilen saçlar, doğallıktan uzak olacaktır. Pek çok firmanın çözemediği sorunlarının başında üretim yerleri ile ilgili kalite standartlarının uygulanmasında ortaya çıkan aksaklıklar gelmektedir. Çoğu fabrika kalite standartlarına önem vermeksizin seri üretimlerle ( hazır kalıp ) pazarı doldurmakta ve yine pek çok saç firması da bu düşük kalitedeki saçları müşterilerine pazarlamaktadır.

Protez Saçla İlgili Merak Edilenler

Yıllar boyu edindiğimiz tecrübeler ışığında, protez saç kullananların veya kullanmak isteyenlerin kafalarında benzer sorular oluştuğuna şahit olduk. Ne yazık ki bazı kurumsallıktan uzak firmalar, bu soruların bir çoğuna gerçek dışı ve salt satışa yönelik cevaplar vererek, müşterilerinin mağduriyetine sebep oluyorlar.

 • Protez saç, doğru ölçünün alınması koşuluyla her yaş ve cinsiyete uygulanabilir.
 • Kişinin, günlük yaşamındaki aktivitelerinde kısıtlamaya gitmesi gerekmez. Her türlü sportif aktivitesini yapabilir, duş alabilir, saçını fönleyebilir, istediği şekle tarayabilir, saunaya gidebilir, solaryum da bronzlaşabilir. Tüm bunları sınırlama olmaksızın yapabilmesinin tek koşulu, saç protezinin uygulamasında doğru ve kaliteli ürünlerin kullanılmasıdır.
 • Kullanılan protezin hava ve su geçirgenliğinin üst seviyede olması cildin rahat nefes alabilmesi ve temizlenmesi açısından son derece önemlidir.
 • Saç protezi başa su bazlı bir solüsyonla yapıştırılır. Kullanılan solüsyonun kalitesi kişinin sağlığı açısından son derece önemlidir. Protezin uygulanması ile ilgili farklı yöntemler olsa da, bunların yeterince verimli olmadıkları zaman içerisinde ortaya çıkmıştır.
 • Canlı saça uygulanan her türlü kozmetik ürün protez saça da uygulanabilir. Ancak kullanılan ürünlerin kalitesi ve içeriği çok önemlidir. Düşük kalitede üretilen ürünler canlı saça olduğu gibi protez saça da zarar verebilir. Protez saç canlı saç gibi uzamadığından zamanla yıpranır, kırılır ve estetik olmayan kötü bir hal alır. Hatta cilt de kaşıntı, tahriş ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu gibi durumların oluşmaması için özellikle protez saçlara uygulanan şampuan, saç kremi, bakım spreyi vb. ürünlerin uygun kalite ve PH’ da olması önemlidir. Antibakteriyel ve kepek karşıtı ürünlerin tercih edilmesi uzun vadede oluşabilecek patojen mikroorganizmaların engellenmesini sağlayarak hijyenik ve rahat bir kullanım sağlar.
 • Protez saçın rutin bakımları vardır. Yapıştırıcı solüsyonun zamanla gücünü kaybetmesinden dolayı belli periyotlarla bakım işleminin tekrarlanması gerekmektedir. Bu da kullanılan solüsyonun hava ve su geçirgen olmasının doğal bir sonucudur. Bakım aralıklarının süresini başka faktörlerde etkilemektedir. Kişinin yaşadığı yerin sıcaklığının ve rutubetinin derecesine göre bu periyotlar 2 ila 5 hafta arasında değişmektedir.
 • Protez saç kullanıcıları, bakımlarını protez saç merkezlerinde yaptırabildikleri gibi kendileri de rahatlıkla yapabilirler.
 • Protez saçın ömrü belli kriterlere bağlıdır. Aynı saç yoğunluğunda ve altyapı özelliklerinde üretimi yapılmış iki farklı protezin biri birlerine kıyasla ömürlerini, kalite farklılıkları belirlemektedir.Kalın ve estetik gözükmeyen ama son derece sağlam düğüm yöntemi uygulanmış bir protezi 4 sene kullanabilmek olasıyken bu süre, doğal, hafif ve estetik açıdan canlı saçlara daha uyumlu hazırlanmış protezlerde 1 ila 2 sene arasında değişmektedir.

Protez Saçla Kimler İçin Uygundur?

Protez saç genetik ya da fizyolojik nedenli, alopecia veya yaşlanmaya bağlı, kemoterapi tedavileri ya da yanık ve yaralanmalar sonucunda oluşan saç kayıplarında son derece başarıyla uygulanabilmektedir.

Saçınızın hangi dökülme aşamasında olduğunun bir önemi yoktur. Siz eğer bir rahatsızlık duyuyor iseniz saçınız zaten fazlasıyla dökülmüş demektir. Ancak kimi kişilere de hiç tavsiye dahi edilmemesi gerekmektedir. Saç protezi kullanmak lens takmak veya protez diş yaptırmak gibi bir şeydir. Sonrasında bakımının yapılması gerekmektedir. Bu sorumluluğu taşıyamayacak kişilerin bundan uzak durması daha doğru olacaktır.

Bozuk para büyüklüğünde alanlara uygulanabildiği gibi başında hiç saçı olmayan veya seyrek saçları olan kişilere de yapılabilir. Bay, bayan veya çocuk olunması fark etmez.

Saç protezinin uygulanamayacağı kişiler; 6 yaşın altındaki çocuklar ve egzama gibi ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olanlar.

Saç Protez Uygulama Aşamaları

Ölçülendirme : Alışılmış saç dökülmesine maruz kalmış başın seyrek ve saçsız alanları 8 bölgeye ayrılır.Saç Yerleştirme işleminin ilk basamağını oluşturan “ölçülendirmenin“ doğru yapılmış olması, sonraki adımların başarısında önemli rol oynar.Ölçülendirmede başın dökülmüş veya seyrekleşmiş bölgelerinin çizimi yapılır ve kafa yapısının doğru şekilde tanımlanması ile bu bölgenin bir saç kalıbı oluşturulur. Saç örneğinin ve özelliklerinin özel bir sipariş formuna kayıt edilmesi aşamasından sonra artık üretim için kargonun yurtdışına gönderilmesi işlemine başlanabilir. Bu 6 ila 8 haftalık bir süreçtir.

Yerleştirme : Saç yerleştirme işleminin başarısı; kişinin saçının renk, kalınlık, uzunluk, dalga boyu gibi yapısal özelliklerinin doğru tanımının yapılmasına ve kendi saçlarının başı üzerinde sergilediği yoğunluk-seyreklik verilerine uyumunun iyi belirlenmesine bağlıdır. Bu aşamada uzmanlık ve deneyim çok önemlidir.Saç protezi özel yapıştırıcı bir solüsyonla önceden ölçümlendirmesi yapılmış saçsız veya seyrek alanı içine alacak şekilde başa uygulanır.

Tasarım : Son aşamada yüze uygun saç kesimin oluşturulması ile saçsızlık tarihe karışır. Bu aşamanın ehil ve bilinçli eller tarafından yapılmamış olması estetik olmayan görünüme yol açabilir. Saç protez uygulamasının son aşaması olan model tasarımı müşterinin istediği şekilde oluşturulabilir. Yeter ki önceki aşamalar doğru ve uzman ellerde şekillenmiş olsun. İster kısa ister uzun, her türlü taranabilecek ve şekillendirilebilecek saçların temini bu sektörde mümkün. Aksi durumu yaratanlar sözünü ettiğimiz kurumsallıktan ve vizyondan uzak, ehil olmayan ve bu sektöre zarar vermeye devam eden, salt kazanç peşinde koşan, sözde saç uzmanı geçinenlerdir.

Düşük Kalitede Üretilen Protez Saçların Dezavantajları

 • Ön şakak çizgisinin zamanla koyu bir hat şeklinde sırıtması.
 • Saçların her yöne taranabilir özelliğinin sınırlı olması.
 • Doğal saçların içine sentetik saçların karıştırılarak ucuz imalat – yüksek karlılık amaçlanması.
 • Çin saçlarının yüksek kaliteli % 100 insan saçı olarak gösterilmesi. (Çinlilerin saç özellikleri bizlerinkinden çok farklıdır. Saçları düz ve kalındır. Dünya standartlarında alt sınıf saçlar olarak değer bulmaktadırlar.)
 • Seri üretimle oluşturulan saçların, altyapılarında oluşan defoların gizlenmesi sonucu çabuk parçalanmaları.

Yüksek Kalitede Üretilen Protez Saçların Avantajları

 • Her yöne taranabilir olmaları ve istenilen her şekle girmeleri.
 • Ön şakak çizgisinde kişinin kendi doğal saçlarından ayırt edilemiyor olmaları. (özel bir yöntemle protez saçın insanın derisinden çıkıyormuş gibi dizayn edilmesi mümkündür. Türkiye de bu uygulamayı yapabilen pek az firma mevcuttur.)
 • Protez saçın kişinin kendi doğal saçına birebir uyumunun sağlanmış olması.(uzmanlık gerektiren bir saç kesiminin yapılmış olması bu uyumu daha da arttıracaktır.)
 • Sportif aktiviteler esnasında terden ıslanmış protez saçın kişinin gerçek saçlarıyla uyumlu şekilde salınması-hareket etmesi. Bu doğallık, ekim yönlerinin doğru dizayn edilmesi ve standart olmayan bir düğüm metodunun kullanılmış olmasıyla mümkün olabilmektedir.
 • Hava ve su geçirgenliğinin üst seviyede olması ve altyapının minimum incelik ve hafiflikte imal edilmesi sayesinde duyulan hafiflik hissi. Kalın ve kaba protezlerin yanında bu üst seviye protezler, özellikle önceden protez kullanıp ta bu yeni sistemleri tanımamış olanları son derece memnun etmektedir. Bakım sürelerinin protezin ince ve sağlam yapısından dolayı uzaması ve bunun kullanıcılarına getirdiği psikolojik rahatlık ve maddi avantajlar, bu protezlerin diğer pozitif özelliklerindendir.
 • Orta ve uzun vadede gerçekleşen fiyat avantajları.